Vés al contingut (premeu Retorn)

Sou a: Inici / CICLES I CLUBS / Cicle d'Arquitectura i Cinema.

Cicle d'Arquitectura i Cinema.

Ciutats en pel·lícules i documentals Del 6 de febrer al 19 d'abril. ETSAB.

Arquitectura i cinema.png

El cinema i l'arquitectura destaquen com dues activitats de transformació del real, enriquides per les seves múltiples connexions. A les dues correspon un treball peculiar de manipulació amb l'espai, la llum i el moviment; i si l'arquitectura viu en el temps, evoluciona i es transforma, de la mateixa manera un dels objectius de la cinematografia serà registrar l'innat trànsit dels esdeveniments, mitjançant l'espai i els temps.

Existeix a més un nexe directe i verificable entre la realitat metropolitana, les diverses fenomenologies del modern i la representació cinematogràfica, convertida –des del seu naixement– en un mèdium privilegiat per a interpretar les múltiples facetes de la cultura arquitectònica i urbana.

El curs Arquitectura i Cinema enfoca, per tant, una història de les relacions que s'han anat tramant, al llarg del segle XX, entre el projecte arquitectònic-urbà i la «nova» tècnica de representació cinematogràfica.

Programa

Totes les sessions seran teòriques amb projecció de fragments cinematogràfics.

Dimarts 6 de febrer de 2024

Películas pioneras acerca de la modernidad urbana
(Coordina la sessió Antonio Pizza)

  • París qui dort, René Clair, 1923
  • Rien que les heures, Alberto Cavalcanti, 1926
  • Asphalt, Joe May, 1929

Divendres 9 de febrer de 2024

Introducción a la imagen cinematográfica de Barcelona
(Coordina la sessió Celia Marín)

  • Barcelona en Tranvía, 1908
  • Barcelona, la perla del Mediterráneo, 1912
  • Barrios Bajos, Pedro Puche, 1937

Dimarts 13 de febrer de 2024

Berlín, años 20: El cine como expresión de conflictos metropolitanos
(Coordina la sessió Antonio Pizza)

  • Das Cabinet des Dr. Caligari, Robert Wiene, 1920
  • Die Strasse, Karl Grune, 1923
  • Berlín - Die Sinfonie der Grosstadt, Walther Ruttmann, 1927
  • Metropolis, Fritz Lang, 1927

Divendres 16 de febrer de 2024
Dimarts 20 de febrer de 2024
Divendres 23 de febrer de 2024

Cinematografía de vanguardia europea y rusa
(Coordina la sessió Antonio Pizza)

  • Symphonie diagonale, Viking Eggeling, 1921
  • Rytmus, Hans Richter, 1921
  • Ballet Mécanique, Fernand Léger, 1924
  • Entr´acte, René Clair, 1924
  • Emak Bakia, Man Ray, 1926
  • Les mystères du Chateau du Dé, Man Ray, 1929.Stacka (La huelga), Serguei M. Eisenstein, 1924.
  • Bronenósets Potyomkin (El Acorazado Potemkin), Sergei M.Eisenstein, 1925.
  • Oktjabr (Octubre), Serguei M. Eisenstein, 1928.
  • Chelovek S Kino-Apparatom (El Hombre de la Cámara), Dziga Vertov, 1929.

Dimarts 27 de febrer de 2024
Divendres 1 de març de 2024

Workshop Maria Mauti + Ciro Frank Schiappa

Dimarts 5 de març de 2024

Cine y Arquitectura moderna
(Coordina la sessió Antonio Pizza)

  • L'Inhumaine (Histoire feérique), Marcel L'Herbier, 1923.
  • Architectures d'aujourd'hui, Pierre Chenal, 1930-1931.
  • Modern Times, Charles Chaplin, 1936.
  • Mon Oncle, Jacques Tati, 1958.
  • L'eclisse, Michelangelo Antonioni, 1962.

Divendres 8 de març de 2024

Buñuel

(Coordina la sessió Celia Marín)

  • Un chien andalou, 1929.
  • L'âge d'or, 1930.
  • Las Hurdes, tierra sin Pan, 1933.
  • El ángel exterminador, 1968

Dimarts 12 de març de 2024
La guerra civil española
(Coordina la sessió Celia Marín)

  • Cataluña mártir, J. Marsillach, 1938.
  • La mutilation de Barcelone, 1938.
  • Espoir. Sierra de Teruel, Boris Peskine, André Malraux, 1945.
  • L’exode d’un peuple, Louis Llech, Louis Isambert 1939.

Divendres 15 de març de 2024
La periferia de Roma
(Coordinen la sessió Celia Marín i Adrià Panero)

  • Sacro Gra, Gianfranco Rosi, 2013

Dimarts 19 de març de 2024
El mito del rascacielos en la ciudad norteamericana
(Coordina la sessió Antonio Pizza)

  • Manhatta (New York The Magnificent), Charles Sheeler, Paul Strand, 1921.
  • King Kong, Ernest Beaumont Schoedsack, Merian Cooper, 1933.
  • The Crowd, King Vidor,1928.
  • Skyscraper Symphony, Robert Florey, 1929.
  • The Naked City, Jules Dassin, 1948.
  • The Fountainhead, King Vidor, 1949.

Divendres 22 de març de 2024
La puesta en escena del desarrollismo español
(Coordina la sessió Cristina Arribas)

  • El verdugo, Luís García Berlanga, 1963.
  • Búsqueme a esa chica, Fernando Palacios, 1964.
  • En Baldiri de la costa, Josep M. Font Espina, 1968.
  • En un lugar de la Manga, Mariano Ozores, 1970.
  • El turismo es un gran invento, Pedro Lazaga, 1968.

Dimarts 2 d’abril de 2024
Roma en y después de una posguerra neorrealista
(Coordina la sessió Antonio Pizza)

  • Roma, città aperta, Roberto Rossellini, 1945.
  • Ladri di biciclette, Vittorio de Sica, 1948.
  • La dolce vita, Federico Fellini, 1960.
  • Accattone, Pier Paolo Pasolini, 1961.
  • Uccellacci e Uccellini, Pier Paolo Pasolini, 1965.
  • Roma, Federico Fellini, 1972.
  • Le Mani sulla Cittpa, Francesco Rosi, 1963.

Divendres 5 d’abril de 2024
Dimarts 9 d’abril de 2024
Víctor Hugo o Mallarmé. El nuevo cine español.
(Coordina la sessió Celia Marín)

  • Surcos, José Antoni Nieves Conde 1951
  • La Madriguera, Carlos Saura 1969
  • Brillante Porvenir, Vicente Aranda 1965
  • Fata Morgana, Vicente Aranda 1967
  • Tuset Street Luis Marquina 1968

Divendres 12 d’abril de 2024
Lo público y lo privado en la ciudad informal
(Coordina la sessió Celia Marín)

  • Hay un camino a la derecha, Francisco Rovira Beleta 1952
  • Cerca de las Estrellas, César Fernández Ardavin 1962
  • Los Tarantos, Francisco Rovira Beleta 1963

Dimarts 16 d’abril de 2024
París y la nouvelle vague
(Coordina la sessió Antonio Pizza)

  • Zazie dans le métro, Louis Malle, 1959.
  • Les Quatre Cents coups, François Truffaut, 1959.
  • Á bout de souffle, Jean-Luc Godard, 1960.
  • Cléo de 5 à  7, Agnès Varda, 1962.
  • Deux ou trois chose que je sais d’elle, Jean-Luc Godard, 1967.
  • Daguerreótypes, Agnès Varda, 1976

Divendres 19 d’abril de 2024
Barcelolna, entre escenario y herramienta
(Coordina la sessió Alessandro Scarnato)

  • Ocaña, retrato intermitente, Ventura Pons, 1977.
  • Todo sobre mi madre, Pedro Almodóvar, 1999.
  • L’auberge espagnol, Cédric Klapish, 2002.
  • The machinist, Brad Anderson, 2004.
  • The perfume, Tom Tykner, 2006.
  • Vicky, Cristina, Barcelona, Woody Allen, 2008.

Inscripcions gratuïtes a